Głowa do góry, Matyldo!

Autor: Anna Stryjewska
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-06-29
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7971-517-6
Ilość‡ stron: Ilość stron: 208

"Nazywam się Matylda Wróbel. Z dwojga złego dobrze, że nie Szpak czy Wrona. W końcu wróbel to niepozorny szarobrązowy ptaszek – taki jak ja. Ani ładna, ani brzydka, ani gruba, ani chuda, ani mądra, ani głupia – po prostu nijaka. Tylko że ja nie lubię swojej nijakości, a jedyne co mnie wyróżnia z tłumu to lewa noga krótsza od prawej o niemal pięć centymetrów…"

Tak zaczyna się historia zwykłej i zarazem niezwykłej nastolatki, której życie zdaje się przynosić więcej smutnych niż radosnych chwil. To optymistyczna opowieść o tym, że „inny” może znaczyć wyjątkowy, a także o tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję i wierzyć w siebie.

Po stracie ukochanego taty Matylda zamyka się na muzykę, która wcześniej była jej pasją, i jeszcze bardziej traci wiarę w siebie. Wkrótce jednak jej życie odmieniają przeprowadzka do domu odziedziczonego po tajemniczej ciotce Wandzie, mieszkający w nim sympatyczny szczurek o imieniu Eustachy, pierwsza w życiu prawdziwa przyjaźń i dotąd nieznane uczucie, powodujące „bardzo przyjemne łaskotanie w brzuchu”…

Wyróżnienie w II edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Anna Stryjewska urodziła się w 1969 roku w Pabianicach, ale dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w małej miejscowości Grodzisko pod Łodzią, gdzie jej głównym zajęciem była praca. To właśnie wieś – zwłaszcza jej bogactwo barw, prostota i bezpretensjonalność – rozbudziły w niej zamiłowanie do tworzenia. Pierwszymi pracami były rysunki, które zdobyły uznanie w kilku konkursach plastycznych. Jednak przeciwności losu nie pozwoliły Autorce na kształcenie się w tym kierunku. Pisać zaczęła, będąc jeszcze nastolatką, ale przez ponad dwadzieścia lat jej utwory trafiały do szuflady. Pierwszymi czytelnikami i cenzorami okazały się dopiero dzieci Autorki, które stale wspierały ją w dążeniu do realizacji marzeń. Zadebiutowała w 2009 roku powieścią obyczajową „Mistrzowie życia”. Następnie opublikowała zbiór baśni „Księżycowy Ogród”. I choć nie zajmuje się pisaniem zawodowo, to prawdziwe szczęście i sens życia czuje wtedy, gdy może zatopić się w pracy twórczej.

Patroni medialni
logo 1logo 2logo 3logo 4logo 5logo 6logo 7logo 8logo 9logo 10logo 11logo 12logo 13logo 14